Žádná velká zavazadla
Jedním z preventivních opatření, které by mohlo ztížit potenciálnímu útočníkovi zopakovat střelbu z 21. prosince 2023, se mohou stát pravidla pro přenášení zavazadel do školních budov. Jedná se pochopitelně především o omezení velikosti tašek, neboť ve větších zavazadlech lze ukrýt různé chladné či střelné zbraně, ale třeba také výbušniny. Takové opatření je ostatně dlouhodobě zcela běžné v zemích, kde dochází ve školách ke zvýšením kriminálním deliktům.
Bezpečnostní rámy
Bezpečnostní rámy jsou zařízení, která jsou schopná detekovat kovové předměty, což vede k jejich odhalení, načež je spuštěn poplach. Běžné jsou např. na letištích. Ačkoli by se mohlo jednat o účinné opatření, nelze předpokládat, že by došlo k jejich plošnému zavádění. Ostatně ve Spojených státech amerických, kde k podobným útokům dochází nejčastěji v celosvětovém měřítku, jsou rovněž přítomny na menšině škol. Sluší se navíc doplnit, že pouze Univerzita Karlova má 190 budov…
Kamerové systémy
Dalším hojně zvažovaným opatřením proti střelbě na školách je zavedení efektivnějších kamerových systémů, které by mohlo být funkční hned z několika důvodů. Instalace kamer na chodbách a v rámci dalších veřejných prostor by mohla včas odhalit vstup nepovolaných osob, podezřelé chování a v případě potřeby by zajistila i lepší orientaci. Koneckonců k zavádění kamerových okruhů do vnitřních i venkovních prostor školních institucí už nějaký čas dochází nezávisle na prosincových událostech.
Omezení přístupu do škol
Pokud by chtěly české školy čerpat zkušenosti z USA, nejvíce realizován opatřením pro zvýšení bezpečnosti v rámci školních institucí představuje kontrolovaný vstup během vyučování. Ten je za Atlantikem obvyklý ve většině veřejných i soukromých škol. Jedná se přitom o zamčené či hlídané vstupní dveře. Zhruba v polovině případů jsou navíc takto zabezpečeny i školní pozemky. V rámci českých škol se kupříkladu hovoří o vstupu na kartu, byť ten by v případě střelby na Univerzitě Karlově účinný nebyl, neboť zde útočil samotný student.
Školení pro zaměstnance škol a studenty
Střelba na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy ukázala, že takovéto ohrožení je reálné i na českých školách, byť jsme až doposud o podobných útocích slýchávali pouze za zahraničí. Proto chtějí mnohé školy přistoupit k intenzivnímu školení o bezpečnosti pro zaměstnance a studenty. Tato aktivita by se měla odehrávat ve spolupráci s ministerstvem vnitra a policií ČR. Zaměřovat se zřejmě bude zaměřovat především na pracovníky, kteří mají na školách na starosti bezpečnost.
Pomoci mohou i některá nová zařízení
Zvýšit bezpečnost by kromě bezpečnostních rámů, kamerových systémů a vstupů na kartu mohla i některá moderní zařízení. Tak například experti z ČVUT v Praze vyvinuli na počátku tohoto roku akustický detektor, který dokáže v krátkém čase rozpoznat střelbu, ale také určit polohu střelce a v neposlední řadě odhadnout typ zbraně, jež je při útoku použita. O jeho pořízení už ostatně uvažuje Filozofická fakulta Univerzity Karlovy, kde došlo v závěru loňského roku k útoku.
Upozorňujeme: kromě výše zmíněných kroků se samozřejmě uvažuje rovněž o dalších možných opatřeních. Každá škola nicméně bude muset k jednotlivým prostředkům ke zvýšení bezpečnosti přistoupit individuálně, a to s ohledem na vyhodnocení rizik.