Online vzdělávání jako nutnost
Online výuka se stala v současné situaci, kterou způsobil virus SARS-CoV a onemocnění COVID-19, nedílnou součástí školství. Používáno je při ní hned několik (nejen) komunikačních prostředků. Mezi nejvyužívanější patří e-mail, Skype, Messenger, WhatsApp, Microsoft Office 365, Google Meet či G Suite nástroje. Jednou z výhod online vzdělávání je tedy skutečnost, že se žáci i učitelé zdokonalují v IT dovednostech. Existují sice i další výhody, na druhou stranu lze nalézt i několik nevýhod.
Výhody online vzdělávání
Online výuka může být realizována prakticky všude a za jakékoli situace. Současný stav spojený s plošnými opatřeními je ostatně dobrým příkladem. Výuka je navíc efektivní, protože není omezena ani časem, ani místem.Aktuálně je přitom tato forma vzdělávání velmi jednoduchá. Existuje řada aplikací, které je možné použít a pak už stačí jen desktop či laptop, případně tablet, stejně jako webkamera a mikrofon. Tímto vybavením již dnes disponuje velká většina minimálně mladých lidí.
Nevýhody online vzdělávání
Ačkoli je dnes online výuka jednodušší než kdy dříve, komplikací může být neznalost. Ne každý totiž využívá sociální sítě a nemusí být úplně techniky zdatný. Problematická může být i nižší efektivita výuky, protože přítomnost ve třídě je v tomto ohledu přeci jen lepší. Navíc musíme zmínit i technické problémy, které lze jen těžko předpokládat a ovlivnit. Někdy může hrát roli nedostupnost odpovídající techniky a potíže způsobuje rovněž nekvalitní připojení anebo výpadky internetu.
Co přinese budoucnost?
Školství se dostalo vlivem aktuálních dopadů do dosti nezvyklé situace. Pokud by se jednalo o krátkodobou záležitost, nebylo by ještě potřeba nějakých podstatných řešení. Na druhou stranu se zdá, že online výuka může být součástí života žáku i učitelů častěji, než jsme se kdy mohli domnívat. Vzhledem k tomu, že se jedná o jedinou možnou formu vyučování, která umožňuje dodržovat preventivní opatření, je potřeba nastalou situaci řešit a online vzdělávání více sjednotit.