Základní školy ve spádové oblasti
V dřívějších dobách bylo pravidlem, že rodiče přiváděli předškoláky k zápisu na spádovou základní školu. Byla to totiž nejjednodušší možnost pro děti i rodiče, neboť se minimálně z hlediska logistiky jednalo o nejefektivnější řešení. Tento krok má svou logiku i dnes, i když se podmínky dosti změnily (viz níže). Vzdělávání dítěte v místě bydliště, kde školu navštěvuje společně se svými vrstevníky ze sousedství či blízkého okolí, které může znát už z mateřské školy, vytváří vazbu na místo či komunitu. Ačkoli se těmto aspektům v minulých desetiletích příliš nevěnovala pozornost, aktuálně se opět začínají dostávat do popředí. Přesto je vhodné zvážit, zda „základku“ pro své dítě nevybrat.
Podle čeho vybrat vhodnou základní školu?
V některých státech světa neexistuje jiná možnost, než umístit dítě do spádové základní školy. V České republice ovšem rodiče mohou školu svému potomku vybrat. Ačkoli je totiž nejbližší základní škola stále nejlepším řešením z praktického hlediska i z hlediska vytváření vazby na místo a komunitu, existují faktory, které mohou rozhodnout pro výběr jiné základní školy. Ne všechny instituce jsou totiž stejně kvalitní, lišit se mohou i výukovými metodami, mimoškolními aktivitami apod.
Pokud chcete dětem základní školu vybrat, seznamte se s co nejvíce institucemi. Můžete samozřejmě využít dny otevřených dveří a nic nezkazíte ani tím, když si pohovoříte s ředitelem, který může leccos napovědět. V současné době pak můžete najít spoustu informací na internetu, jež sice také mohou mít vypovídající hodnotu, ale měli byste je brát s rezervou, což platí o (často anonymních) názorech na internetu všeobecně. Přesto se může jednat o zajímavé vodítko pro výběr vhodné školy.
Fenomén alternativních základních škol
Jak už jsme naznačili výše, pro výběr vzdálenější základní školy může rozhodnout kvalita výuky či nabízení mimoškolní aktivity. V tomto ohledu je vhodné zmínit tzv. alternativní formy vzdělávání. V současné době se prosazují především čtyři základní koncepce, a to Waldorfská, Montessori, Jenská a Daltonská škola. Aktuálně je možné na území České republiky nalézt desítky takovýchto institucí, které se formou vzdělávání dosti liší od klasických základních škol. Na děti zde není často vyvíjen takový tlak a důraz bývá kladen rovněž na jejich praktické a umělecké dovednosti. Pro mnohé rodiče se přitom jedná o důležitější faktory než to, že dítě může chodit do školy pěšky.
Tip na závěr: pokud chcete dát dítě na jakoukoli soukromou školu, měli byste si být svým rozhodnutím jistí. Přijetí totiž často zahrnuje výběrové řízení či „přijímací zkoušky“, což může být poněkud stresující, a to pro celou rodinu.