Studium na vysoké škole z hlediska financí
V současné době může začít studovat vysokou školu úplně každý, tedy minimálně z hlediska věku. Uchazeč samozřejmě musí splnit podmínky přijímacího řízení a samotného studia. Horní věková hranice pro studium na VŠ ovšem není omezena. Věk studentů přesto hraje určitou roli, ale pouze s ohledem na povinné odvody jako zdravotní a sociální pojištění, k čemuž se váže věková hranice 26 let. Většina starších lidí ovšem nestuduje prezenčně, takže za ně nadále tyto poplatky odvádí zaměstnavatel.
Pokud student nad 26 let není zaměstnaný, musí si sám platit zdravotní pojištění. Sociální pojištění však nikoli. Doba studia se ovšem nezapočítává do důchodu. Na veřejných vysokých školách se v České republice neplatí školné, ačkoli v případě příliš dlouhého studia se už poplatky objevit mohou. Student nad 26 let ztrácí nárok na sociální podporu, prospěchové a ubytovací stipendium naopak získat lze. Finance při studiu ve vyšším věku tak sice mohou hrát roli, ale nemusí být nijak výrazná.
Mentální schopnosti a podmínky k učení
Základem studia na každé škole je především memorování, tzn. učení se látky nazpaměť. Ačkoli se vžilo, že s přibývajícím věkem se paměť zhoršuje, nemusí to být tak úplně pravda. Jistě, s věkem se schopnost zapamatování si látky sama od sebe nezlepšuje, na druhou stranu mozek lze procvičovat, aby fungoval lépe. Paměť tedy příznivě ovlivňuje už samotné studium. Navíc se na její funkčnosti významně podílejí i další faktory jako např. zdravá strava a kvalitní spánek, což může ve většině případů ovlivnit každý z nás.
Starší lidé obvykle nastřádali nějaké životní zkušenosti. Ačkoli mladším spolužákem nemohou zpravidla konkurovat pamětí, v tomto ohledu jsou napřed. I zkušenosti je možné uplatnit při studiu mnoha oborů (např. humanitních). Problémem studia na VŠ ve vyšším věku mohou být naopak podmínky k učení. Pokud má student rodinu, menší děti schopnost soustředit se právě nepodporují. Vezměte si tedy sluchátka s oblíbenou hudbou, a pokud se o vaše potomky postará partner či partnerka, vyrazte se učit mimo domov. Čerstvý vzduch ostatně příznivě ovlivňuje činnost mozku.
Lze studovat při zaměstnání?
Ano, lze. Většina lidí nemá ovšem ve vyšším věku čas ani možnosti absolvovat prezenční studium. Proto je ideálním řešením buď kombinované studium, kdy studenti docházejí do školy pouze jednou za čas (obvykle o víkendu), anebo distanční studium. V tomto případě komunikují studenty s vyučujícími na dálku (dnes hlavně po internetu) a pouze na konci semestru je čekají zkoušky. Tyto dvě formy studia se ovšem často zaměňují a dokonce i na samotných vysokých školách se v některých případech prakticky neliší.
Lidé s pracovními a rodinnými povinnostmi obvykle nemají moc času. Pokud už teď absolutně nestíháte, možná je studium na VŠ ještě vhodné zvážit. Ačkoli do školy docházet téměř nemusíte, stejně budete muset zvládat látku. Začnete-li nestíhat až po několika semestrech, není třeba házet definitivně flintu do žita. Studium lze prakticky kdykoli přerušit. Někde po důvodech takového kroku školy nepátrají, jinde je nutné důvod uvést, ale obvykle vychází studentům vstříc. Nejenže lze tedy začít studovat VŠ v podstatě v jakémkoli věku, ale zvládnout lze i překážky s tím spojené.