Definice „třetího věku“
Univerzity třetího věku (zkratka U3V) jsou součástí celoživotního vzdělávání. Mohou je studovat především důchodci, kteří jsou v tzv. „třetím věku“. Jedná se o postproduktivní věk, jehož začátek je možné umístit mezi 60. a 65. rok života. Někdy bývá dané období označováno jako životní etapa „mladšího stáří“. V tomto věku bývají obvykle lidé stále dosti aktivní. Jednou z možností, kam takovou aktivitu nasměrovat, je studium, což může mít spoustu pozitivních dopadů (viz níže).
Krátký pohled do historie univerzit třetího věku
Možná vás bude zajímat, kde a kdy se myšlenka univerzit třetího věku vlastně objevila. Abychom mohli její původ osvětlit, musíme se vrátit o půl století dozadu, a to do „země galského kohouta“. První studijní obory pro seniory byly otevřeny na Fakultě sociálních studií v Toulouse v roce 1973 profesorem Pierrem Vellasem. Postupem času se k tomuto konceptu přidaly i mnohé další francouzské univerzity a časem se začal šířit rovněž za hranice této západoevropské země.
Ve Francii je každá univerzita třetího věku spojena s nějako místní univerzitou. Tento koncept se prosadil i v mnoha dalších zemích, a to především ve státech kontinentální Evropy. Platí tedy i v českém prostředí. Zamíříme-li do minulosti v rámci našeho území, první univerzita třetího věku vznikla v roce 1986 v Olomouci. Rovněž u nás má tedy tato forma vzdělávání dlouholetou historii, která je delší než 35 let. Rychle se přitom stala populární, na čemž se dodnes nic nemění.
Univerzity třetího věku v současnosti
V současné době umožňuje studia na U3V naprostá většina veřejných vysokých škol v ČR, možnosti pro zájemce jsou tedy široké. Největší množství takových univerzitních kurzů přitom nabízí Univerzita Karlova a Vysoká škola ekonomická v Praze. Výuka přitom probíhá ročně ve dvou semestrech v délce několika měsíců. Existují ovšem i tzv. VU3V, což jsou virtuální univerzity třetího věku, které zpřístupňují vzdělání i seniorům, pro které jsou klasické instituce místně příliš vzdálené, případně jejich fyzické přítomnosti brání zdravotní problémy. Jedná se tudíž o distanční formu vzdělávání.
Požadavky pro studium na U3V
Pokud byste vy nebo některý z vašich blízkých o studiu na univerzitě třetího věku uvažovali, nejprve si je nutné ujasnit všechny náležitosti. Jaké jsou tedy podmínky pro zahájení daného studia?
- Přihlásit se může každý, nicméně přednost mají osoby ve věku s nárokem na starobní důchod. (V)U3V jsou přitom určeny i pro jedince v plném invalidním důchodu.
- Musíte rovněž počítat s poplatky, které jsou ovšem spíše v symbolické rovině. Obvykle se jedná o několik stokorun v rámci jednoho semestru.
- Většinou je požadavkem dokončené středoškolské vzdělání, ale takové pravidlo neplatí vždy.
- Noví zájemci se pochopitelně musí registrovat před začátkem každého semestru, a to obvykle formou vyplnění přihlášky ve studijním informačním systému dané instituce.
Proč vlastně studovat ve třetím věku?
Samozřejmě že studium na U3V už zájemci pravděpodobně neabsolvují kvůli zvýšení pracovní kvalifikace. Absolvent univerzity třetího věku také nezíská akademický titul, ale „pouze“ osvědčení o absolvování daného kurzu. Jaké tedy existují konkrétní důvody pro dané studium?
- Jedním z hlavních důvodů je získání znalostí, které mohou být různého charakteru. Senioři se seznamují s nejnovějšími poznatky, a to od kvalifikovaných osob.
- Další pohnutkou bývá udržení psychické svěžesti, čemuž studium významně napomáhá. Navíc se jedná o smysluplnou výplň volného času.
- Studium na univerzitě třetího věku je také sociální aktivita, při níž se lze setkat s jedinci podobného věku a zájmů. Zároveň se ale jedná o formu mezigeneračního učení.