Výhody studia na střední škole v zahraničí
Největším kladem zahraničního studia je samotné vzdělání. Výuka se v jiných zemí obvykle velmi liší od toho, na co jsou studenti zvyklí ze své vlastní střední školy. Poznají proto odlišný způsob vzdělávání a navíc si domů přivezou spoustu nových a užitečných znalostí.
Pokud chtějí studenti absolvovat takovéto studium, musí již ovládat cizí jazyk. Dlouhodobým pobytem a studiem v zahraničí si ovšem své jazykové dovednosti výrazně prohloubí. Po návratu do ČR tak budou cizí řeč ovládat mnohem lépe, což je dnes důležité pro uplatnění na trhu práce.
Jednou z dalších výhod studia v zahraničí je poznání jiné kultury, tradic, lidí i přírody. V tomto ohledu se tedy neliší od cestování. Na druhou stranu studenti stráví v dané destinaci daleko více času, takže si budou moci jinou zemi náležitě „osahat“.
Zatímco v dnešní době pozorujeme trend, že čím dál starší lidé stále bydlí u rodičů, studium na střední škole v zahraničí umožňuje osamostatnění již v nízkém věku. Pobyt mimo hranice České republiky tedy obvykle přináší vyšší sebevědomí a nezávislost.
Nelze opomenout ani navázání nových známostí. Při zahraničním studium ostatně mohou vzniknout přátelství, která budou trvat po celý život. Studenti často zůstávají v kontaktu i po ukončení studia, což se jistě v budoucnu může mnohokrát hodit.
Většina studentů, kteří strávili jeden či více ročníků mimo hranice České republiky, to označuje za nedocenitelnou zkušenost, na níž vzpomínají ještě dlouho po návratu. Po letech si obvykle ani nevzpomeneme, jaký byl 2. ročník na střední v ČR, pokud bychom jej však absolvovali třeba v USA…
Nevýhody středoškolského studia v zahraničí
Na zahraničním studiu by šlo nalézt tři negativa. První z nich představuje finanční stránka, protože celý pobyt obvykle nebývá nejlevnější. Spíše naopak. Na druhou stranu nemusí ani nedostatek peněz představovat větší problém. Existují totiž stipendia na zahraniční středoškolská studia.
Určitou nevýhodou jsou i obtížné začátky. Zvláště mladý člověk si sice na změny zvyká rychle, nicméně minimálně zpočátku se nejedná o nic jednoduchého. Úplně nové kulturní a sociální prostředí koneckonců může zamávat i se sebevědomými studenty.
Další potíží bývá ztráta kontaktu s rodinou a přáteli. Je-li člověk zvyklý na každodenní přítomnost svých nejbližších, může být zahraniční studium zpočátku obtížné. Nicméně kontakt na dálku dnes není problém díky moderním technologiím a navíc si studenti často brzy najdou nové přátele.
Jak studium v zahraničí probíhá?
Středoškolské studium v zahraničí je bez většího překvapení určeno pro středoškoláky. Ti musí znát konkrétní cizí jazyk (v něm ostatně probíhá samotná výuka), disponovat kvalitním prospěchem (většinou lepší průměr než 2,0) a roli hraje i dobrý zdravotní stav. Pokud studenti vše splňují, mohou se zúčastnit výběrového řízení (často se skládá z pohovoru a testů), jež rozhodne, zda budou vybráni.
Studium na střední škole v zahraničí obvykle trvá půl školního roku (pět měsíců), anebo celý školní rok (10 měsíců). Počet vyučovacích hodin je rovněž obdobný jako v ČR. Studenti většinou bydlí v hostitelské rodině, která bývá vybrána opravdu pečlivě tak, aby jim plně vyhovovala. Na místě navíc bývají koordinátoři, na něž se studenti mohou kdykoli obrátit s problémem. Srovnáme-li zkrátka a dobře výhody a nevýhody zahraničního středoškolského studia, jednoznačně převažují pozitiva.