Prezenční a kombinované studium
Pokud jdete na „vejšku“ přímo ze střední školy, asi jste se rozhodli pro prezenční studium. Jelikož probíhá prezenčně, studenti se jej musí účastnit, a to ve všední dny. Dříve se mu proto také říkalo denní studium. Prezenční forma se vyznačuje tím, že studenti docházejí dle svého studijního plánu na přednášky, semináře a v mnoha oborech rovněž na praxi či se účastní i dalších aktivit (cvičení, laboratorní práce apod.).
Kombinované studium se od prezenčního v lecčem odlišuje. Už tím, že si jej volí spíše starší lidé, kteří již pracují. Dřívější označení proto bylo studium při práci. Ti, co jej absolvují, se věnují distančnímu samostudiu a k přednáškám a individuálním konzultacím se dostavují většinou jednou 14 dní, a to v pátek či sobotu, nebo o víkendu. Ačkoli je studijní obou forem totožný (vyjma praxe, cvičení apod.), kombinovaná forma probíhá spíše na dálku.Odtud také další název dálkové studium.
Výhody prezenčního studia
- Lidé do 26 let, studují-li, mají nárok na status studenta. S ním se pojí různé výhody jako např.
levnější vstupenky na různé akce, jízdné v hromadné dopravě atd., a to díky držení studentské karty ISIC. Existuje navíc i ubytovací stipendium a další výhody.
- Studentům do 26 let hradí zdravotní pojištění stát (u doktorských studijních programů dokonce od 1. ledna 2018 platí hranice 28 let). Poté si jej musí platit sami, anebo je za ně odvádí zaměstnavatel. Sociální pojištění sice stát nehradí, studenti ho ovšem platit nemusí, tedy pokud se k němu dobrovolně nepřihlásí, anebo nejsou výdělečně činní.
- Prezenční studium nabízí více možností. Umožňuje kupříkladu navštěvovat různé seminární skupiny, předměty z jiných fakult, případně lze vyrazit na studijní pobyt. Rovněž nabídka povinně volitelných předmětů bývá širší.
Nevýhody prezenčního studia
- Účast na přednáškách a seminářích je často povinná. Pokud studenti mají ještě jiné aktivity a denní studium jim činí potíže, díky častým absencím může např. dojít k neudělení zápočtu.
- Výhodou prezenčního studia sice může být trávení času mezi vrstevníky podobných zájmů, na druhou stranu to přináší různá nežádoucí rozptýlení jako např. častému holdování alkoholu.
- Studenti prezenční formy mají často „hluboko do kapsy“. Vzhledem k nutnosti účasti na přednáškách, seminářích apod. je obvykle vyloučeno, aby normálně pracovali. Většinou tak mají pouze občasné brigády.
Výhody kombinovaného studia
- Ačkoli vysoká škola není obecně časově náročná na docházku, u kombinované formy je člověk časově flexibilnější. Během studia lze tedy pracovat, podnikat, starat se o dítě apod.
- Kombinované studium umožňuje studovat v každém věku, aniž by zasahovalo do pracovních, podnikatelských či rodičovských povinností. Umožňuje doplnit si vzdělání a zvýšit možné uplatnění na trhu práce.
- Do 26 let splňují účastníci kombinovaného studia všechny požadavky na slevu pro studenta. Pokud navíc žijí se svými rodiči, ti mohou uplatnit daňové zvýhodnění na vyživované dítě.
Nevýhody kombinovaného studia
- Kombinovaného studia se většinou často účastní lidé nad 26 let. Ti už ovšem nemohou mít status studenta a neplynou z toho pro ně tedy většinou žádné výhody. Přichází tedy o velkou část studentských slev apod. Na druhou stranu existuje karta Alive (alternativa karty ISIC), jejíž držení různé výhody umožňuje.
- Kombinované studium nepřináší tolik možností. Studijní plán je pevný (nelze např. přesouvat předměty z jednoho semestru do druhého), počet oborů je užší a člověk navíc není v centru dění, tedy neužije si bezstarostný vysokoškolský život.
- Další nevýhoda je relativní – tato forma studia totiž vyžaduje větší samostatnost, vůli a zodpovědnost.To bývá pro mnohé lidi problém, na druhou stranu pro někoho může být samostudium přesně tím, co mu plně vyhovuje.
Několik slov na závěr: z výše zmíněného je patrné, že obě formy studia mají svá pro a proti. Pokud se stále nemůžete rozhodnout, pořádně zvažte jednotlivé výhody a nevýhody. V každém případě platí, že pro čerstvé absolventy střední školy je ve většině případů vhodnější prezenční studium, zatímco pro lidi nad 26 let, kteří již mají povinnosti (práce, rodina), se více hodí kombinované studium.