Staré, starší, nejstarší
Člověk začal používat písmo již před více než 5 000 lety. Napsáno toho tedy bylo mnoho. Ani zdaleka ne všechno se dochovalo do dnešních dnů, nicméně zůstala nám řada zajímavé literatury ze starých časů. Za přečtení jistě stojí už Epos o Gilgaméšovi, který je považován za nejstarší dochované epické dílo světové literatury vůbec. Z pozdějších eposů potom můžete zkusit Beowulfa. Za přečtení jistě stojí i některé knihy Giovanniho Boccaccia (Dekameron), případněWilliama Shakespeara, jako je např. Hamlet. Opomenout nesmíme ani Důmyslného rytíře Dona Quijota de la Mancha od Miguela de Cervanetese y Saavedry, což je mimochodem po Bibli druhá nejprodávanější kniha všech dob.
Knihy, které nás varují
Z románů, které baví, ale zároveň odhalují nástrahy (nejen) totalitních režimů, musíme samozřejmě na prvním místě uvést 1984, jejž v roce 1949 napsal anglický spisovatel George Orwell. Existují ovšem i jiná, méně známá díla, která jsou nicméně neméně zajímavá. O technokratické a povrchní kultuře masových médií, jež neuznává knihy, pojednává román Raye Bradburyho s názvem 451 stupňů Fahrenheita. Mezi velmi zajímavé dystopické (antiutopické) romány nepochybně patří i Koneccivilizace: aneb Překrásný nový svět od Aldouse Huxleyho či Válka s mloky od Karla Čapka, tedy kniha, která varuje před odlidštěním společnosti.
Obžaloba války
Příběhů s protiválečnou tématikou není nikdy dost. Mezi nejznámější knihy přitom patří Na západní frontě klid od Ericha Marii Remarquea, což byl sám německý veterán první světové války. Dalším velikánem světové literatury, který čerpal z vlastních zážitků, byl Ernest Hemingway. Americký spisovatel využil své válečné zkušenosti v románu Sbohem, armádo. I mezi významnými protiválečnými knihami přitom najdeme česká díla. Humornou formou toto poselství kupříkladu sděluje čtyřdílný román Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války od Josefa Haška, rovněž účastníka válečných bojů. Mimochodem se jedná o nejpřekládanější český román, neboť byl přeložen do 58 jazyků (2013).
Přesuňte se v čase
Pokud se chcete s pomocí beletristické literatury vypravit do dřívější historie, než je 20. století, možností máte rovněž mnoho. Mezi nejznámější historické romány patří Jméno růže od Umerta Eca, na který lze nahlížet jako na zajímavou detektivku z počátku 14. století. Dalším známým dílem je Egypťan Sinuhet od Miky Waltariho, příběh, jež vás přenese do starověkého Egypta. V římském impériu za doby vlády krutého císaře Nerona se odehrává děj knihy Quo Vadis, který napsal polský držitel Nobelovy ceny za literaturu Henryk Sieknkiewicz. Zmínit pak samozřejmě musíme i proslulé Tři mušketýry od Alexandra Dumase.
Příběhy plné napětí, které patří k povinné četbě
Pána prstenů od Johna Ronalda Reuela Tolkiena asi nemusíme nikomu představovat. Jedna z nejprodávanější knih všech dob (vlastně trilogie) se dočkala i (nejednoho) filmového zpracování a společně se Zaklínačem od Andrzeje Sapkowského jde o nejznámější díla fantasy literatury. Pokud se rádi bojíte a zároveň si chcete přečíst nějakou klasiku, která patří k povinné četbě, můžete v knihovně či v knihkupectví sáhnout po povídkách proslulého Edgara Allana Poea, jako jsou Jáma a kyvadlo nebo Havran. Vypůjčit či zakoupit si navíc můžete i Drákulu, kterého napsal Bram Stoker. Upírský příběh se přitom dočkal nesčetně filmových zpracování, což svědčí o jeho obrovské popularitě.
Něco pro odlehčení
Existují knihy, které jsou moudré a zároveň vás rozesmějí, jak ostatně dokazuje již zmíněný voják Švejk. Zmínit ovšem můžeme i další proslulé romány. Mezi ně se nepochybně řadí Sluha dvou pánů od Carla Goldoniho, který je jedním z vrcholů tzv. commedie dell´arte. Za zmínku jistě stojí i román Muž jménem Ove, příběh o starém vzteklounovi od švédského spisovatele Fredrika Backmana. Pustit se ovšem také můžete do díla Terryho Pratchetta, přičemž nejznámější je série Úžasná zeměplocha. Pokud byste v nejbližších měsících neměli co číst, vězte, že ji tvoří 41 románů, pět povídek a řada různých dalších publikací! Humorné fantasy příběhy tedy jen tak nepřelouskáte.