Zaměřte se na vhodný typ, od něhož se odvíjí i pořizovací cena
Žáci a studenti často nevládnou bezedným prasátkem, takže při pořízení notebooku je pro ně velmi důležitá finanční stránka, která se odvíjí od typu daného počítače. Volit je v podstatě možné mezi čtyřmi alternativami, jež se od sebe mohou v některých ohledech značně odlišovat.
- Kancelářský notebook – vhodný je na běžné aktivity ve škole, mezi které patří např. zápis probíraného učiva. Takové zařízení může být cenově dostupné (nemusí stát více než pár tisíc korun), navíc lehké a rozměrové kompaktní. Na druhou stranu může mít potíže se složitějšími programy, stejně jako s novějšími videohrami. Bývá totiž spojeno s nižším výkonem.
- Multimediální notebook – takové zařízení umožňuje práci s náročnějšími programy, neboť nabízí vyšší výkon a kvalitu. Možná je tedy i práce s různými grafickými editory apod. Navíc se více hodí i na videohry. Při jeho pořízení je nicméně nutné počítat s vyšší pořizovací cenou, stejně jako s větší hmotností a méně kompaktními rozměry.
- Herní notebook – jak se říká, nejdřív práce, potom zábava. Videohry jsou dnes velmi populární a není důvod je jakkoli démonizovat. Laptop na hry bývá vysoce výkonný, přičemž mívá i větší disk či kvalitní displej. Existují u něj ovšem v podstatě stejné nevýhody jako v případě multimediálních notebooků, jež se týkají ceny, hmotnosti a rozměrů.
- Notebook 2v1 – velmi zajímavá možnost právě do školy. Jedná se o zařízení, které snoubí výhody klasického laptopu s tabletem. Disponuje tedy např. dotykovým displejem, jejž lze otáčet o 360°, případně má možnost oddělení klávesnice. Výkon navíc nebývá nejnižší. Takové zařízení se však pochopitelně příliš nehodí na hraní videoher.
Na jaké parametry se zaměřit při výběru notebooku do školy?
Při výběru notebooku do školy se je pochopitelně možné zaměřit i na konkrétní parametry, které mohou mít vliv na výkon či komfort při přenášení. Jedná se o procesor, paměť RAM, úložiště, grafickou kartu, velikost displeje, hmotnost, operační systém nebo výdrž baterie.
- Procesor – „mozek“ celého počítače. Silnější procesory mohou zpracovávat více informací za kratší dobu. Základem může být Core i3 nebo Ryzen3, přičemž se lze ale zaměřit i na modely Core i5 či i7, případně na Ryzen5. V takovém případě však bude laptop dražší.
- Paměť RAM – rovněž operační paměť má vliv na výkon a rychlost zpracování většího množství dat. Notebook pro školáky a studenty si sice obvykle vystačí s 8 GB RAM, nicméně pro práci s náročnějšími programy či na hraní nejnovějších videoher se hodí spíše 16 GB RAM.
- Úložiště – v současné době jsou už standardem SSD úložiště, které bývají výrazně rychlejší než klasické HDD, mají tedy rovněž kladný vliv na výkon. Bývají ovšem dražší, a to někdy dosti výrazně. Aktuálně již přitom bývá u notebooků standardem disk o kapacitě 512 GB či 1 TB.
- Grafická karta – pro běžné použití stačí běžná grafická karta. Pro práci s grafickými programy či hraní nových videoher jsou ovšem důležité kvalitní modely (především od značek NVIDIA či AMD), které sice bývají dražší, ale studenti designu či inženýrství se bez nich neobejdou.
- Velikost displeje – kompaktní rozměry mají notebooky s displejem o velikosti 13,3“. Standardem ovšem bývají displeje s velikostí 15,6 či 16“. Pro grafické práce či hraní her se nicméně hodí spíše 17,3“. Takové zařízení ovšem poněkud ztěžuje přenášení.
- Hmotnost – u notebooku do školy, u kterých se přepokládá časté přenášení, je obvykle doporučována hmotnost do cca 1,8 kg. Na druhou stranu je nutné upozornit, že příliš lehké modely bývají vyrobeny z méně kvalitních komponent.
- Operační systém – pro mnoho studentů bude asi vhodným řešením klasický OS Windows, který je kompatibilní s většinou programů. Zaměřit se ovšem lze také na Linux, což je otevřený a svobodný operační systém. MacBooky od Applu pak mají vlastní MacOS.
- Výdrž baterie – poslední důležitá vlastnost u notebooků do školy. Zaměřit byste se měli na modely, které vydrží na jedno nabití alespoň šest hodin, ale může to být klidně i více. Musíme ovšem doplnit, že baterie může mít negativní vliv na již zmíněnou hmotnost.
Tip na závěr: nákup notebooku do školy si dobře promyslete. Příliš levné zařízení nemusí splňovat všechny vaše požadavky, na druhou stranu není vhodné utratit příliš mnoho peněz za model, jehož vlastnosti následně plně nevyužijete…