Při učení může pomoci hraní her
Komenského zásada „Škola hrou“ (Schola ludus) je v posledních desetiletích skloňována čím dál častěji. V současné době navíc existuje spousta možností, jak udělat z učení zábavu formou nejrůznějších her. Na trhu kupříkladu existuje celá řada deskových edukativních her, které umožňují nabývat vědomosti z rozličných oblastí. Využít je ale také možné rozmanité naučné videohry, jež dokonce pro dnešní děti mohou znamenat nejzajímavější formu učení. Hru ale můžete učinit prakticky ze všeho. Nechte děti počítat auta, která potkáte na silnici, skládat slova z písmenek v polévce apod.
Internet, mobilní telefon a televize
Ačkoli jsou videohry považovány spíše za nepřátele učení, nemusí to být nutně pravda. To samé přitom platí i pro internet, mobilní telefony a televizní vysílání. Aktuálně totiž existuje mnoho internetových stránek, které se zaměřují na úlohy z různých oblastí (např. na matematiku nebo cizí jazyky). Dále je možné využít mobilní aplikace, které mohou předávat vědomosti třeba za pomoci animovaných her. V neposlední řadě se na vzdělávání zaměřují i některé televizní pořady, které se nacházejí především v programu České televize.
Kreativní formy učení
Učení může být snazší a zábavnější i za pomoci různých uměleckých forem. Zapamatovat si učivo je např. díky básničkám, protože verše mohou výrazně usnadnit proces memorování. Podobným prostředkem se mohou stát písničky. Zkuste předmět učiva převést do textů písní, které mají děti rády, a uvidíte, jak snadno si vše zapamatují. Využít je ale možné i různé výtvarné techniky. Pokud si má váš potomek např. zapamatovat planety sluneční soustavy, sedněte si s ním a nakreslete si společně diagram, což spojí příjemné s užitečným.
Další zábavné formy učení
V současné době vychází celá řada překrásných encyklopedií, které děti uchvátí. K Vánocům, narozeninám či svátku jim tedy můžete pořídit právě takovou praktickou knížku. Další možností jsou rodinné výlety, které mohou směřovat buď do přírody, anebo k nejrůznějším památkám, kde mohou děti získat spoustu užitečných informací, aniž by měly pocit, že se něco musí učit. V neposlední řadě je možné vyzkoušet i fyzické aktivity. Tak například nová slova se je možné učit tak, že je napíšete do tzv. panáka, a děti mohou skákat na slova, která řeknete. Tímto způsobem navíc něco udělají pro své zdraví. Možností tedy existuje skutečně mnoho.