Využijete online jazykové kurzy
Už drahně let máte k dispozici různé online kurzy cizích jazyků. Vybírat přitom můžete z mnoha možností a zaměřit se lze i na rozmanité jazyky. Takové kurzy jsou určeny pro začátečníky, mírně pokročilé i pokročilé jedince. Zatímco úplní nováčci v daném jazyce by se měli soustředit na naprosté základy, pokročilejší studenti už se mohou zaměřit třeba na gramatiku či určitou oblast (např. na obchodní angličtinu či na němčinu na cesty). Jednotlivé online kurzy se mohou týkat právě těchto okruhů.
Najděte si online lektora
Online kurzy cizího jazyka jsou sice velmi efektivní možností, jak se učit, účinnější však bývá učení se za pomoci jazykového lektora. Ten vás totiž může ihned upozorňovat na chyby, a to v gramatice, výslovnosti nebo ve slovní zásobě. V online prostředí se pohybuje mnoho lektorů, kteří mají mnohaletou praxi ve výuce jazyků, přičemž se během své praxe mohli specializovat i na výuku dětí. K dispozici každopádně máte i databáze lektorů, mezi které patří např. Naucim.cz.
Taková virtuální výuka přitom dnes není vůbec žádný problém, protože využít je možné rozmanité programy. Jednoduše se tak můžete připojit k videohovoru, během něhož budete s lektorem absolvovat kurzy cizího jazyka na dálku. Učit se je tedy možné prakticky odkudkoliv, kde lze být online a připojení má dostatečnou kvalitu. Takové řešení má přitom ještě jednu výhodu. Online přenosy si je možné nahrát, takže se k nim budete moci kdykoli v budoucnu vrátit. Musíte však počítat s tím, že dané řešení není zadarmo. Na druhou stranu budete investovat do svého vzdělání…
Zaměřte se na kvalitní weby
Ve světě internetu aktuálně můžete nalézt celou řadu stránek, které nabízejí výuku cizího jazyka, a to i zcela zdarma, případně za dobrovolný finanční příspěvek. Pokud se kupříkladu chcete učit anglicky v online světě, využít můžete weby jako HelpforEnglish.cz. Tato stránka nabízí zcela bezplatně výukové materiály, testy, cvičení či rady, a to už téměř 20 let (od roku 2005). Zájemci o studium angličtiny se navíc mohou zaměřit i přímo na anglické weby. Takové výuce se např. věnuje oddělení BBC Learning English. Existují však pochopitelně i stránky týkající se dalších cizích jazyků.
Upozorňujeme: k dispozici máte i učebnice cizího jazyka, ke kterým naleznete v online světě zvukovou složku. V rámci English for Everyone lze např. využít web Dkefe.com.
Stáhněte si vhodnou aplikaci
Do svého tabletu nebo chytrého telefonu si dnes můžete stáhnout také rozmanité aplikace, které si následně jednoduše nainstalujete. Většinou se přitom nejedná o finančně náročná řešení. Některé aplikace jsou zdarma, jiné za poplatek, který však nebývá nijak vysoký. Při výběru se můžete zaměřit i na skutečnost, na jaké platformě fungují, případně na zkušenosti dalších uživatelů. K dispozici máte i aplikace pro děti, které mohou chlapců a děvčatům pomáhat s výukou cizího jazyka zábavnou formou. Ostatně ani řešení určená pro dospělé nebývají nijak nudná.
Pokud byste chtěli tip na konkrétní aplikaci, mezi nejznámější patří Duolingo, což je řešení, díky němuž se lze učit zábavnou formou více než 40 jazyků. Jedná se o bezplatnou možnost, která navíc využívá umělou inteligenci. V každém případě máte k dispozici rovněž aplikace k překladu, které umožňují snadno a rychle nalézt překlad určitého slovíčka či věty, kterou aktuálně potřebujete. Existují ostatně i různé online překladače, jež lze mít rovněž neustále po ruce.
Učte se zábavnou formou
Na počítači, v tabletu či mobilním telefonu dnes můžete bez sebemenších problémů sledovat nesčetné množství filmů či hrát celou řadu videoher. Pokud tak budete činit v cizím jazyce, můžete se díky moderním technologiím učit opravdu zábavnou formou. Existuje ostatně mnoho lidí, kteří se v 90. letech 20. století naučili cizí jazyk (minimálně jeho základy) právě hraním her, protože v tehdejší době nebyly úplně běžné české překlady. Hráči si tak museli hledat slovíčka, kterým nerozuměli, ve slovnících, přičemž se při hraní zároveň učili i gramatiku.
Upozorňujeme: v současné době je možné v cizím jazyce poslouchat či sledovat také různé podcasty, tedy populární digitální pořady.
Komunikujte, komunikujte, komunikujte
Teorie je jedna věc, minimálně stejně důležitá je ovšem praxe. Proto byste se měli cizí jazyk nejen učit, ale zároveň v něm také co nejvíce komunikovat. Ve světě sociálních sítí není nijak složité, najít si člověka či skupinu, s níž budete komunikovat. Bavit se přitom můžete prakticky o čemkoli. Opět lze komunikovat pomocí videohovorů, ale využijete asi především chaty. Tímto způsobem je přitom možné pilovat psaný projev, který může být stejně důležitý jako přímá komunikace. Možností, jak se učit cizímu jazyku na počítači, v tabletu či mobilu, máte zkrátka a dobře opravdu velmi mnoho…