Proč právě samostudium?
Ještě nedávno jsme mohli navštěvovat různé kurzy, přednášky a další akce, které mohly přispět k našemu vzdělání, nezávisle na věku. V současné situaci jsou ovšem tyto možnosti pasé a nikdo neví, kdy se opět stanou běžnou součástí našich životů. Pokud nechcete ani v době vládních omezení opustit získávání vědomostí, můžete se vydat na „dráhu“ samouka. Musíme ovšem upozornit, že zatímco někteří lidé se sami učí velmi snadno, u dalších to zkrátka a dobře nefunguje. Všichni ovšem mohou udělat mnoho pro to, aby bylo takové samostudium efektivnější.
Být sám sobě učitelem
Samouk je nejen studentem, ale také sám sobě učitelem. To může být pro některé jedince velmi lehká role, jenže nefunguje to ani zdaleka vždy. Ne, neměli byste sami nad sebou držet bič, protože studium by mělo být uspokojující, nicméně pokud budete učivo neustále odkládat a věnovat se mu pouze výjimečně a navíc z donucení, zřejmě moc vědomostí nezískáte. Proto může hodně záležet na motivaci, která přitom vůbec nemusí být vnější, ale můžete se učit pouze pro sebe. Mnohé oblasti vám totiž mohou pomoci vnitřně růst. Pokud však motivace nebude dostatečná, autonomní učení bude hodně složité a stane se nepříjemnou součástí vašeho života.
Dejte si reálné cíle a pořiďte si kvalitní učebnice
Při autonomním učení byste si rozhodně neměli dávat nereálné cíle. Ne, nechceme tvrdit, že na danou oblast nemáte, ale jaderný fyzik z vás během 12 měsíců s největší pravděpodobností nebude. Navíc byste si měli pořídit kvalitní učebnice. Někteří lidé mají tendence čerpat informace pouze z internetových stránek. Ty jsou ovšem obvykle pouze fragmentární a navíc se často jedná o informace, které mohou být dosti zavádějící. Samozřejmě byste neměli nekriticky věřit ani knihám, nicméně přeci jen mívají větší výpovědní hodnotu. Ideální je kombinovat knižní a on-line zdroje.
Důležití mohou být i lidé ve vašem okolí
Minimálně ze začátku vás při samostudiu mohou motivovat samotné získané vědomosti. Nemusí být ovšem na škodu, pokud nabyté znalosti využijete v praxi. Proto je dobré mít ve svém okolí někoho, kdo se podobnou oblastí také zabývá. Pokud vám nějaká látka nejde, měli byste mít také člověka, který by vám pomohl, ačkoli to v době internetu není nezbytně nutné. Navíc byste měli od počátku vědět, proč se autonomnímu učení vlastně věnujete. V opačném případě se z vás může stát věčný začátečník, který bude začínat s neustále novými oblastmi studia, ale nikdy se nedostane daleko.