Podle čeho si vybrat střední školu
- Zájmy dítěte. Primární faktor. Dítě by určitě mělo studovat obor, který ho baví. Rodiče samozřejmě mohou potomkovi poskytnout cenné rady ohledně výběru střední školy, ale přílišné intervence často napáchají více škody než užitku. Pokud se tedy zájmy dítěte týkají studia, rozhodně na ně berte ohled.
- Schopnosti a vlastnosti. Každý člověk vyniká v něčem jiném. Někdo je dobrý na matematiku, další vyniká v určitém druhu umění. Pokud např. dítě už na základní škole projevuje silné sociální cítění, vhodným řešením může být zdravotní či veterinární škola. Zaměřit byste se ovšem měli také na nedostatky. Děti s horší schopností soustředění mohou mít kupříkladu problém na náročnějších školách.
- Školní prospěch. Vysvědčení na základní škole mohou být perfektním vodítkem. Děti, které se perou s cizími jazyky, by asi jen těžko měly jít na jazykové gymnázium. Naopak pro samé jedničkáře může být vhodnou volbou právě „gympl“. Pak se navíc lze o konkrétním směřování profesních kroků rozhodnout až o několik let později.
- Dostatek informací. Velmi důležité je, aby měly děti co nejvíce informací o daném oboru, o všech jeho výhodách, případně nedostatcích (např. nižší uplatnitelnost na trhu práce). V tomto ohledu může být podstatná i rodinná tradice. Často totiž bývá lepší, když mohou rodiče svým potomkům se studiem pomoci.
Soustřeďte se také na výběr konkrétní střední školy
V rozhodování o středoškolském studiu nehraje roli pouze obor, ale také výběr konkrétní školy. Podstatná může být kupříkladu vzdálenost od místa bydliště, nicméně pokud shledáte nějakou vzdálenější školu vhodnější, možná bude ona lepší volbou. Bydlení na internátu navíc může dítěti dát větší samostatnost, byť se všemi riziky s tím spojenými. Na druhou stranu to bývá finančně náročnější. Více peněz pak rodiče samozřejmě stojí i studium na soukromé střední škole, jež však může být vhodnější vzhledem ke studiu i následnému uplatnění.
Rodiče i děti by nepochybně měli bedlivě sledovat prezentace jednotlivých středních škol. K tomu slouží především jejich webové stránky,nebo prezentace na sociálních sítích, ale k dispozici zpravidla bývají rovněž prezentační výstavy a dny otevřených dveří. Prohlédnout si prostory školy je ostatně enormně důležité, neboť zde děti stráví příštích několik let. Především u technických oborů navíc patří k rozhodujícím faktorům rovněž kvalita vybavení.
Výběr střední školy by měl být v každém případě dlouhodobou záležitostí a určitě jej nedoporučujeme ponechat až do deváté třídy, natož na úplně poslední chvíli. Na dobře vybrané instituci totiž záleží i motivace dětí ke studiu. Veškeré výše zmíněné kroky ale přijdou pravděpodobně vniveč, pokud se žáci důkladně nepřipraví na přijímací zkoušky. Proto se po rozhodnutí pro konkrétní instituci snažte dozvědět co nejvíce informací o jejich průběhu, podmínkách přijetí apod.
Tip na závěr: sledovat prezentace jednotlivých středních škol je sice důležité, nicméně každá instituce se bude chtít zřejmě ukázat v tom nejlepším možném světle, což nutně nemusí korespondovat s realitou. Existuje ovšem i nezávislé hodnocení škol, kterým jsou inspekční zprávy, jež najdete na webu České školní inspekce.